АЛЖИР» тұтқындарына арналған ескерткіш белгілер

«АЛЖИР» тұтқындарының рухына арналған ескерткіш белгілер

24 мамырда «АЛЖИР» мемориалды-мұражай кешенінің аумағында Қазақстан Республикасындағы Израиль мемлекетінің Елшілігі 1938-1953 жж. «АЛЖИР» лагерінде мерзімін өтеген еврей әйелдеріне арналған ескерткіш тақтаның салтанатты ашылуы өткізілді. Іс-шара барысында Қазақстан Республикасы және Израиль мемлекетінің мемлекеттік әнұрандары орындалды. «АЛЖИР» мемориалды-мұражай кешенінің директоры Самат Ілиясұлы Тергембаев кіріспе сөз сөйледі. Қазақстан Республикасындағы Израиль мемлекетінің Төтенше және Өкілетті Елшісі Михаэль Бродский мырза 30-50-шы жж. саяси қуғын-сүргіннің жазықсыз жапа шеккен құрбандары рухының құрметіне сөз сөйледі. Астана қаласының бас раввині Шмуэль Карнаух дұға оқыды.Сонымен қатар, ескерткіш тақтаның салтанатты ашылуына Қазақстан Республикасындағы Грузия мемлекетінің Төтенше және Өкілетті Елшісі Зураб Абашидзе және Қазақстан Республикасындағы Аустрияның Төтенше және Өкілетті Елшісі  Герхард Сайллер қатысты.

Сонымен қатар, ескерткіш тақтаның ашылу салтанатына   қазақстандық кинорежиссер, 20 жылдай «Қазақфильм» киностудиясында қызмет атқарған, қазіргі уақытта Израильде тұрып жатқан Сергей Иосифович Шафир қатысты. Іс-шара барысында ескерткіш белгісіне гүл шоқтарын қою рәсімін өткізді және «АЛЖИР» тұтқындарын еске алу құрметіне 1 минут үнсіздік жарияланды. Ақмола бөлімшесіндегі Қарлагта барлығы 855 еврей әйелдері жазасын өтеген.

Іс-шара ХХ ғасырдың 30-50-шы жылдардағы қайғылы қасірет пен оқиғаларды есте сақтап, тоталитарлық жүйенің жазықсыз жапа шеккен құрбандарына қатысты әділеттілікті бұрынғыдай қалпына келтіру, өсіп келе жатқан ұрпақты патриоттық сезімге және адагершілікке тәрбиелеу, мұражай қызметін насихаттауға бағытталған.

Іс-шара соңында шақырылған қонақтарға мұражай залдары бойынша экскурсия жүргізілді.

Сонымен қатар М. Бродский мырза саяси қуғын-сүргін тарихынан  алған әсерлерін пікір кітабына жазып қалдырды.

3 июля 2017 года на территории музея с участием представителей посольства Венгрии и Кореи состоялась церемония открытия памятной плиты, посвященной женщинам-венгеркам, узницам «АЛЖИРа», на которой выступили с речью Чрезвычайный и полномочный посол Венгрии в РК господин Андраш Барани, а также директор музея М.А. Оралов. В мероприятии приняли участие 45 человек.

4 июня 2016 года на территории музея с участием армянского, белорусского и украинского этнокультурных центров состоялась церемония открытия памятной плиты, посвященной женщинам армянской национальности, на которой выступили с речью Чрезвычайный и полномочный посол Армении в РК Саакян Ара Окопович, а также руководитель экскурсионно-выставочного отдела Р.Р. Жаксыбаева.

2014 жылғы 25 қыркүйекте мұражай аумағында Рига қаласының мэрі Нил Ушаковтың қатысуымен Қазақстан Республикасындағы Латвия Республикасы елшілігі «АЛЖИР» лагерінде жазасын өтеген латвиялық әйелдерге арналған ескерткіш белгісін ашты.
2015 жылғы қазан айында мұражай аумағында Қазақстан Республикасындағы Эстония және Армения елшіліктері «АЛЖИР»-де отырған эстон мен армян әйелдеріне Ескерткіш белгі орнатты.
2014 жылғы шілде айында Қазақстан Республикасындағы Франция Елшілігі «АЛЖИР»-де отырған француз тұтқын-әйелдеріне арналған Ескерткіш белгіні орнатты.